Regaty żeglarskie w klasie „Optimist” Memoriał Jana Kołpy zakończone

20130908-BD3_4696Już po raz IV Jacht Klub „Opty” Ustka zorganizował regaty żeglarskie w klasie Optimist klasy A i B Memoriał Jana Kołpy. Przez dwa dni na redzie usteckiego portu królowały sportowe żaglówki. Zawodnicy z klubów żeglarskich w Gdyni, Pucku, Koszalinie, Złocieńcu, Łebie, Szczecinku i Człuchowie wzięli udział łącznie w sześciu biegach. Łącznie o zwycięstwo walczyło 50 zawodników. Dodatkowo udział w regatach wzięli również żeglarze ścigający się w nowej klasie Open Bic. Regatom towarzyszyły również koncerty muzyki szantowej oraz wyścigi łodzi wiosłowych.

Wyniki końcowe regat:

Grupa A Optimist

I miejsce – Kasperowicz MateuszJacht Klub „Opty” Ustka

II miejsce – Wysokiński Seweryn Jacht Klub „Opty” Ustka

III miejsce – Pietruszewski Przemysław MKŻ „Marina” Łeba

 

Grupa A Optimist (dziewczęta)

I miejsce – Adamiuk Paulina MKŻ „Marina” Łeba

II miejsce – Pyda Alicja UKŻ Koszalin

 

Grupa B Optimist

I miejsce – Jasiewicz Konrad MKŻ „Arka” Gdynia

II miejsce – Mathea Julia MKŻ „Arka” Gdynia

III miejsce – Kuczys Igor MKŻ „Arka” Gdynia

 

Grupa B Optimist (dziewczęta)

I miejsce – Mathea Julia MKŻ „Arka” Gdynia

II miejsce – Dmochowska Hanna MKŻ „Arka” Gdynia

III miejsce – Grubba Helena „Zatoka” Puck

 

klasa Open Bic

I miejsce – Stanisławski Kacper MKŻ „Arka” Gdynia

II miejsce – Błaszak Karolina MKŻ „Arka” Gdynia

III miejsce – Gawlińska Kinga MKŻ „Arka” Gdynia

 

Najlepszym zawodnikiem regat został Mateusz Kasperowicz JK „Opty” Ustka

Najmłodszym zawodnikiem regat została Grubba Helena „Zatoka” Puc

 

Organizatorem Memoriału Jana Kołpy jest Jacht Klub „Opty” Ustka przy współudziale Urzędu Miasta Ustka. Regaty honorowym patronatem objął Jan Olech, burmistrz miasta Ustka. Sponsorem głównym regat jest Grupa Energa. Sponsorami były również firmy Mar-Tom, Team Pack i Hotel Jantar w Ustce.

Organizatorzy dziękują wszystkim służbom, które włączyły się w pomoc i zabezpieczenie regat. Są to Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Jacht Klub Ustka, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Słupsku, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna w Ustce, Środkowopomorski Okręgowy Związek Motorowodny, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Stacja Pogotowia Ratunkowego w Słupsku, Areszt Śledczy w Słupsku Placówka w Ustce, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, 6 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

Jan Kołpa (1947 – 2006r.) był Założycielem i pierwszym Komandorem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Opty” w Ustce. Był wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce. Jego pasją była praca z młodzieżą. Fascynowały go dwie dyscypliny: siatkówka i żeglarstwo. Wychował kilka pokoleń usteckich żeglarzy. Wielu z nich dzięki, miłości do żeglarstwa przekazanej przez Kołpę, związało z morzem swoje życie zawodowe i prywatne.

Jacht Klub „Opty” Ustka (do marca 2012 roku nosił nazwę Uczniowski Klub Sportowy Opty) powstał w 1995 roku z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 i nauczyciela wychowania fizycznego Jana Kołpy. Dzięki zaangażowaniu rodziców, wsparciu burmistrza m. Ustka oraz sponsorów klub funkcjonuje do dzisiaj. Zawodnicy z powodzeniem startują w regatach, a do klubu zgłasza się coraz więcej chętnych dzieci. Dzięki intensywnej pracy trenerów, rodziców i zawodników, pod kierownictwem Komandora Leszka Kasperowicza, odnoszą oni coraz większe sukcesy na arenie ogólnopolskiej. Startują w zawodach o randze Mistrzostw Polski, Olimpiady Młodzieży oraz eliminacjach do Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata, rankingu Energa Sailing Cup (nowy program dla szczególnie uzdolnionych dzieci). W bieżącym roku 2 zawodników uzyskało już kwalifikacje do OOM 2013, reprezentować będą Pomorze na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2013. Funkcjonuje pięcioosobowa ustecka grupa regatowa. Dzieci mniej doświadczone jeżdżą na regaty lokalne: Szczecinek, Łabusz, Kamienica.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *